Jednym z siedmiu cudów świata ustanowionych w antyku jest Kolos Rodyjski. Jak każdy z pozostałych cudów świata była to monumentalna budowla o wielkich rozmiarach oraz pięknej prezencji. Przedstawiał on olbrzymi posąg Heliosa. Posąg ten został wybudowany w Rodos przez greckiego architekta Charesa z Lidnos w drugim wieku przed naszą erą. Postać Heliosa została wykonana z brązu. Została postawiona tak, aby zdobiła wejście do portu upamiętniając zwycięstwo Seleukosa I Nikatora nad Demetriuszem Poliorketesem.

Niestety w dwudziestym pierwszym wieku nie możemy się cieszyć tym geniuszem, ponieważ posąg uległ zniszczeniu przez trzęsienie ziemi niedługo po tym jak został wybudowany, również w drugim wieku przed naszą erą. Budowa tej monumentalnej budowli trwała 12 lat, do budowy wykorzystano ponad 12 ton brązu i niespełna 8 ton żelaza.

Kolos Rodyjski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>