Posąg Zeusa w Olimpii jest jednym z siedmiu cudów świata. Posąg ten znajdował się w Olimpii. Niestety jak większość cudów świata został on zniszczony. Powodem jego zniszczenia był ogień, stało się to w piątym bądź szóstym wieku naszej ery, nie jesteśmy w stanie wyznaczyć dokładnej daty.

Posąg Zeusa powstał natomiast w roku 435 przed naszą erą. Został on wybudowany przez Greków, a dokładniej przez Fidiasza, użył on do tego technikę chryzelefantyny, to znaczy powstał z wykorzystaniem najlepszych materiałów, do jego produkcji została wykorzystana kość słoniowa, a także złoto oraz inne drogie materiały, takie jak kamienie szlachetne. Posąg ten jak sama jego nazwa wskazuje przedstawia postać Zeusa, siedzącego na tronie, trzymającego w prawej dłoni figurkę bogini Nike. Lewą rękę natomiast trzymał na wykładanym szlachetnymi kamieniami berle.

Posąg Zeusa w Olimpii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>